Akcja Karmnik na Akcji Bałtyckiej 2016/17

Akcja Karmnik to trwający już 10 lat ogólnopolski program obrączkowania zimujących ptaków przy karmnikach. Dzięki temu możliwe jest poznanie składu gatunkowego ptaków odwiedzających karmniki, a także zbadanie ich kondycji oraz zebranie cennych pomiarów biometrycznych. Jak w latach ubiegłych nasz zespół postanowił również w tym sezonie włączyć się w ten program. Fundacja Akcja Bałtycka prowadziła obrączkowanie ptaków w dwóch lokalizacjach: na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie oraz przy Błękitnej Szkole Nadmorskiego Parku Krajobrazowego we Władysławowie. Obrączkowanie było prowadzone od początku grudnia do końca lutego co dwa tygodnie, w okolicach weekendu i było otwarte dla osób z zewnątrz, chcących zobaczyć z bliska różne gatunki karmnikowych gości.

Podczas tegorocznego sezonu odwiedziły nas ekipy filmowe. Zobaczcie filmy!

Wyniki:

 W sezonie 2016/2017 zaobrączkowalismy łącznie 504 ptaki z 17 gatunków. Podczas naszych akcji edukacyjnych odwiedziło nas około tysiąca osób. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w naszych pracach, szczególne podziękowania przekazujemy naszym wolontariuszom.

Leśny ogród w Marszewie

Fundacja Akcja Bałtycka w partnerstwie z Nadleśnictwem Gdańsk prowadziła zimowe pokazy obrączkowania ptaków w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni. Pokazy były prowadzone w ramach Akcji Karmnik. Towarzyszyły im warsztaty przyrodnicze, opowieści na temat ptaków oraz ognisko. W naszych spotkaniach uczestniczyły głównie rodziny z dziećmi. Łącznie zaobrączkowaliśmy 158 ptaków z 10 gatunków, a wzięło w nich udział blisko tysiąc osób.

WYNIKI

Odłów 7 – 26.02.2017

Ostatnie spotkanie umiliły nam czyże, które po raz pierwszy pojawiły się w naszym karmniku. Łącznie zaobrączkowaliśmy 13 ptaków z 3 gatunków. Nie zabrakło oczywiście sikor, w tym bogatek i modraszek.

Prawdziwą furorę zrobiły warsztaty. Tym razem mogliście sami przygotować się do wiosny i zbić budkę lęgową dla ptaków. Wspólnie przygotowaliśmy nowe domy dla sikor, pełzaczy czy pleszek. Warsztaty poprowadził niezawodny Jakub Typiak, za co serdecznie mu dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z ostatniego spotkania. Zobacz!

Odłów 6 – 12.02.2017

To nasz najlepszy dzień jeśli chodzi o ilość schwytanych ptaków. W sumie zaobrączkowaliśmy 27 ptaków oraz schwytaliśmy 30 retrapów czyli ptaków już zaobrączkowanych. Po raz pierwszy udało nam się zaobrączkować kosa, dorosłego samca, który regularnie odwiedzał nasz karmnik. Wśród pozostałych gatunków znalazły się: bogatka, modraszka, sikora uboga, czubatka oraz kowalik.

Ponownie licznie uczestniczyliście w warsztatach, które tym razem poprowadziła Ola Mach z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Katarzyna Skakuj natomiast przygotowała dla Was prawdziwą, ptasią niespodziankę z koralików. Obu paniom serdecznie dziękujemy!

Odłów 5 – 29.01.2017

Tym razem odwiedziły nas prawdziwe tłumy. Czyżby za sprawą sów? Warsztaty „SOS dla Sów”, które poprowadziła Ewelina Kurach ze Stowarzyszeni Ochrony Sów cieszyły się olbrzymią popularnością.

Podczas tego spotkania zaobrączkowaliśmy 15 ptaków z 3 gatunków (bogatka, modraszka, sikora uboga) oraz schwytaliśmy 21 tzw. retrapów, w tym bogatki, sosnówki, modraszki, kowaliki oraz czubatka i pełzacz leśny.

Odłów 4 – 15.01.2017

Do naszej listy gatunków karmnikowych w Marszewie doszły dwa nowe: kowalik oraz pełzacz leśny. Poza tym tradycyjnie już chwytaliśmy sikory, najwięcej było oczywiście bogatek. Łącznie zaobrączkowaliśmy 36 ptaków z 5 gatunków. Schwytaliśmy również 20 retrapów.

Ponownie w spotkaniu uczestniczyło wielu gości, co jest dla nas ogromna radością. Wspólnie przygotowywaliśmy maski karnawałowe inspirowane ptakami. Jak zwykle nie zabrakło ogniska oraz zabawy, tym razem w śniegu, bo było go pod dostatkiem. Zawitało do nas również TVP Gdańsk. Materiał z tego spotkania możecie zobaczyć tutaj.

Odłów 3 – 02.01.2017

Złapaliśmy 19 ptaków, z których 6 zostało zaobrączkowanych, a pozostałe to tzw. retrapy – ptaki, które mają już obrączki. Ponownie było to 5 gatunków sikor: bogatka, modraszka, sikora uboga, sosnówka oraz czubatka. Mamy nadzieję, że nadchodzące mrozy zwiększą ilość gości w naszym karmniku.

Tego dnia Leśny Ogród Botaniczny odwiedziła zerówka z Gdyńskiej Szkoły Społecznej! Zobaczcie jak było!

Odłów 2 – 18.12.2016

Zaobrączkowaliśmy 32 ptaki z 4 gatunków (bogatka 23, modraszka 6, czubatka 2, pokrzywnica 1) oraz złapaliśmy 6 retrapów. Wielką radością były pierwsze czubatki dla miejsca oraz rzadko odwiedzająca karmniki pokrzywnica.

Tego dnia Leśny Ogród Botaniczny odwiedziło około 100 gości. Dziękujemy za tak liczne zainteresowania! Zobaczcie jak było! Zdjęcia autorstwa Katarzyny Stępniewskiej.

Odłów 1 – 4.12.2016

Zaobrączkowaliśmy 29 ptaków z 4 gatunków (Bogatka 22, Modraszka 3, Sosnówka 2, Sikora uboga 2).

Akcja Karmnik w Błękitnej Szkole we Władysławowie

Już po raz trzeci Fundacja Akcja Bałtycka włączyła się do Akcji Karmnik wraz z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym prowadząc odłowy przy Błękitnej Szkole we Władysławowie. Tradycyjnie odłowom tym towarzyszą zajęcia edukacyjne na temat zimowania ptaków i ich dokarmiania prowadzone dla zorganizowanych grup szkolnych z Pomorza.

WYNIKI

Podsumowanie całego sezonu

W tym sezonie schwytaliśmy 441 ptaków, z czego 346 zaobrączkowano, resztę stanowiły tzw. wiadomości i retrapy. Najliczniejszymi gatunkami podczas tegorocznej akcji były bogatka  (283 osobniki) oraz dzwoniec (36 osobników). Podobnie jak w ubiegłym roku cieszyła nas różnorodność gatunkowa – łącznie w sieci wpadło 11 gatunków ptaków (bogatka, modraszka, dzwoniec, zięba, jer, kos, kowalik, dzięcioł duży, kawka, sierpówka i grzywacz). Szczególnie interesujące były wiadomości z ptaków zaobrączkowanych za granicą – 2 bogatek z Litwy i dzwońca z Finlandii.

Realizacja akcji w NPK i Błękitnej Szkole była okazją do przeprowadzenia niecodziennych lekcji przyrody dla sześciu grup uczniów ze szkół z Rumi, Sławoszyna, Władysławowa, Leśniewa i Swarzewa. Zajęcia dotyczyły sposobów prawidłowego dokarmiania ptaków. Uczestnicy sami wykonywali smalcowe kule z ziarnami zbóż, które mogli zawiesić u siebie w domu lub w szkole. Zapoznali się tajnikami obrączkowania, dowiedzieli się m.in. jak oznacza się wiek i płeć ptaków, do czego służą pomiary biometryczne oraz jakie informacje można odczytać z obrączki ornitologicznej. Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska różne gatunki ptaków, zapoznać się z ideą przeprowadzanej akcji i usłyszeć wiele ornitologicznych ciekawostek.

Odłów 7 – 24.02.2017

Na zakończenie sezonu nam się poszczęściło. Zaobrączkowaliśmy 33 ptaki z 5 gatunków. Tym razem najwięcej schwytaliśmy dzwońców, bo aż 24 osobniki. Prawdziwym smaczkiem był dzwoniec z fińską obrączką. Nasz karmnik odwiedziły także dwa jery. Poza tym zaobrączkowaliśmy bogatki, modraszki i ziębę.

Odłów 6 – 10.02.2017

Tym razem zaobrączkowaliśmy 4 ptaki (2 kosy, bogatkę i modraszkę). Obrączkowaniu towarzyszyła edukacja przyrodnicza – zajęcia ptasich migracjach i rozpoznawaniu podstawowych gatunkach ptaków poprowadził Dawid Weisbordt. Nasz obrączkarz, Michał Redlisiak złapał na plaży we Władysławowie mewę siwą. Gościły u nas dzieci ze Swarzewa.

Odłów 5 – 27.01.2017

Za nami V odłów w ramach Akcji Karmnik w Błękitnej Szkole we Władysławowie. Tym razem ponownie zaobrączkowaliśmy tylko 2 ptaki (kawkę i grzywacza). Obrączkowaniu towarzyszyła edukacja przyrodnicza dotycząca zasad prawidłowego dokarmiania ptaków, zajęcia poprowadziła pracownik Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Magdalena Hadwiczak. Gościły u nas dzieci z SP w Leśniewie.

Odłów 4 – 13.01.2017

Tym razem zaobrączkowaliśmy tylko 2 ptaki (bogatkę i grzywacza). Obrączkowaniu towarzyszyła edukacja przyrodnicza dotycząca zasad prawidłowego dokarmiania ptaków oraz szycie małych ptaszków – zajęcia poprowadziły Janina Woszczyńska z TG OTOP i Lucyna Bizewska. Gościły u nas dzieci z SP nr 2 we Władysławowie.

Odłów 3 – 02.01.2017

Zaobrączkowaliśmy 39 ptaków z 3 gatunków (bogatka, modraszka, dzwoniec). Obrączkowaniu towarzyszyła edukacja przyrodnicza dotycząca zasad prawidłowego dokarmiania ptaków – tym razem gościły u nas dzieci z SP nr 9 w Rumi.

Odłów 2 – 15.12.2016

Zaobrączkowaliśmy 61 ptaków z 6 gatunków (bogatka, modraszka, dzwoniec, sierpówka, kawka i kowalik). Zdecydowanymi „gwiazdami” obrączkowania były 2 kawki, w tym jeden osobnik leucystyczny (z niedoborem ciemnego barwnika na niektórych piórach). Obrączkowaniu towarzyszyła edukacja przyrodnicza dotycząca zasad prawidłowego dokarmiania ptaków – tym razem gościły u nas dzieci z SP w Sławoszynie.

Odłów 1 – 1.12.2016

Podczas pierwszego odłowu mieliśmy pełne ręce roboty – łącznie zaobrączkowaliśmy 205 ptaków z 6 gatunków (bogatka, modraszka, zięba, dzwoniec, kowalik i dzięcioł duży). Wśród bogatek były dwa ptaki zaobrączkowane na Litwie. Obrączkowaniu towarzyszyła edukacja przyrodnicza dotycząca zasad prawidłowego dokarmiania ptaków.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na kolejne akcje!

Akcja Karmnik 2015/16

Akcja Karmnik 2014/15

Leave a Reply